Materac dla alergika

Materac dla alergika

Łzawienie oczu, duszności, katar i kaszel to tylko kilka z wielu objawów alergii. Dolegliwości związane z alergią dotykają ogromną część społeczeństwa. Wielu chorych skarży się, że objawy alergii nasilają się wieczorem tuż przed snem, nocą lub z rana. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie występuje alergia na roztocza. Towarzyszyć jej mogą także zmiany skórne, świąd i wysypka. W takim razie czy łóżko, na którym śpimy, może mieć coś wspólnego z alergią? Owszem, i to bardzo dużo!

Przyczyna alergii – roztocza

Roztocza kurzu domowego to niedostrzegalne gołym okiem pajęczaki, które lubią ciepłe, ciemne i wilgotne miejsca. Takie warunki znajdują one głównie w łóżkach i materacach, gdzie dodatkowo dostarczany jest im pokarm w postaci ludzkiego martwego naskórka i różnych zanieczyszczeń. Te pajęczaki żywią się tak długo, aż pękną i wówczas stają się pokarmem dla kolejnych osobników. Żywe roztocza nie powodują alergii, dopiero ich części ciała i odchody wywołują reakcję w ludzkim organizmie, gdy dostaną się do niego przez drogi oddechowe.

Materace, w których mnożą się roztocza, to materace sprężynowe (zobacz inne rodzaje materacy). W przestrzeniach pomiędzy jedną sprężyną a drugą panują idealne warunki do wzrostu, a ponadto jest to miejsce bezpieczne – niedostępne dla człowieka. Nie da się dotrzeć do niego ani detergentem, ani odkurzaczem. Gromadzący się kurz i brud oraz brak wentylacji sprawiają, że we wnętrzu materaca sprężynowego powstaje kolonia chorobotwórczych mikroorganizmów. Znając fakty, z pewnością można stwierdzić, że materace sprężynowe mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia osoby cierpiącej z powodu alergii. Z tego względu warto pomyśleć o zmianie swojego łóżka i wybrać materac antyalergiczny.

Jaki materac dla alergika?

Wybór materaca piankowego będzie pierwszym krokiem do poprawy samopoczucia i zdrowia osoby ciepiącej na alergię. Na rynku dostępne są materace z pianki wysokoelastycznej, lateksowej lub zwyczajnej pianki poliuretanowej. Dlaczego są to odpowiednie materace dla alergików? Głównie dlatego, że są higieniczne. Materiały piankowe są przewiewne, a świeże powietrze utrudnia zalęganie się roztoczy. Ponadto nie zawierają wolnych przestrzeni, co utrudnia tym pajęczakom zwiększanie liczebności i przeżycie.

Materace lateksowe to materace antyalergiczne. Mogą być wykonane zarówno z naturalnego, jak i syntetycznego lateksu. Takie podłoże łóżka będzie idealnym wyborem dla alergika, ponieważ lateks uniemożliwia rozwój grzybów, roztoczy i innych mikroorganizmów chorobotwórczych. Dzieje się to dzięki jednej z właściwości lateksu, tj. braku chłonności wilgoci, dzięki czemu roztocza nie mają odpowiednich warunków, by przetrwać. Ponadto lateks jest nie tylko higieniczny, ale i wyjątkowo elastyczny i sprężysty, co gwarantuje wysoki komfort snu. Ważnym elementem w wyposażeniu materaca jest także pokrowiec. Powinien on być zdejmowany i prany minimum raz w miesiącu.

Materac dla alergika na roztocza – wskazówki

Wszystkim osobom borykającym się z alergią proponujemy kilka porad, które wpłyną pozytywnie na samopoczucie chorych.

Przede wszystkim należy zmienić obecne łóżko na materac piankowy, najlepiej, jeśli byłby on z lateksu lub z pianki lateksopodobnej. Po drugie, należy często prać pościel, odkurzać i prać tkaniny znajdujące się w sypialni, takie jak zasłony, dywany i koce. Częste wietrzenie mieszkania i stosowanie naturalnego olejku eterycznego z lawendy także powinno pomóc w walce z alergią i roztoczami.

Zadbaj o higienę swojego snu i pozbądź się alergii  - na stronie głównej przeczytaj więcej na temat jaki materac wybrać.

 

 

Rodzaje materacy

Decyzja o wymianie lub zakupie nowego łóżka staje się początkiem procesu gromadzenia informacji na temat odpowiedniego materaca. Jaki materac wybrać? Jakie są […]