Rodzaje materacy
Decyzja o wymianie lub zakupie nowego łóżka staje się początkiem procesu gromadzenia informacji na temat odpowiedniego materaca. Jaki materac wybrać? Jakie są rodzaje materacy? Czym tak naprawdę różnią się miedzy sobą? Jakie mają wady i zalety?
Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania i ułatwić ci wybór uporządkowując wiadomości dotyczące typów materacy. Oczywiście ostateczna decyzja należy do ciebie i zapewne oprócz cech samego łóżka weźmiesz pod uwagę komfort odczuwany podczas leżenia na materacu, cenę oraz pozostałe twoje preferencje. Przedstawiamy najpopularniejsze typy materacy, jakie możesz spotkać w sklepach.
Materac – rodzaje sprężynowe
Materac sprężynowy bonellowy
Ten rodzaj materaca jest zbudowany z warstwy sprężyn, które są ze sobą połączone. To druty skręcone w zwoje zahaczone o siebie. Należy zwrócić uwagę na jakość i grubość metalu – im ma większą średnicę, tym lepiej. Bardzo dobry materac bonellowy to taki, który jest stworzony z drutu o średnicy 2,2 mm.
Jest to tradycyjny typ materaca, który oprócz sprężyn posiada warstwę pianki otaczającą wsad oraz warstwę chroniącą przed przebiciem się drutów przez tapicerkę. Najczęściej stanowi ją włókno kokosowe, trawa morska, a także końskie włosie.
Jedyną zaletą materaca sprężynowego bonellowego jest niska cena, natomiast wad jest bardzo dużo. Mają niewielką sprężystość punktową, co oznacza, że podczas dociskania materaca w jednym miejscu ugnie się jego duża część. W materacu bonellowym ruch przenosi się po całej powierzchni łóżka. Kiedy jedna osoba będzie się nocą wiercić lub poruszać, wówczas druga osoba śpiąca na materacu bonellowym będzie odczuwać ruch sprężyn. Ponadto materace bonellowe są twarde i niehigieniczne.
Materac sprężynowy kieszeniowy
W kieszeniowym materacu sprężynowym każda ze sprężyn w kształcie walca jest umieszczona w osobnej tkaninowej sakiewce zwanej kieszenią. Taki układ sprawia, że ruch jednej z nich nie wpływa na ruch drugiej. Dzięki takiej funkcjonalności materac wydaje się bardziej elastyczny i lepiej układa się pod ciężarem ciała śpiącej na nim osoby. Dodatkowym atutem jest brak przenoszenia ruchu po całej powierzchni materaca, co oznacza w praktyce, że śpiące ze sobą osoby nie wybudzają się nocą podczas zmiany pozycji ciała. Ważnym aspektem w wyborze konkretnego modelu materaca jest ilość sprężyn. Im jest ich więcej, tym większa elastyczność łóżka i większa wygoda. Warto również zwrócić uwagę na materiał okrywający sprężyny. Może nim być pianka poliuretanowa, mata kokosowa lub lateks.
Dużą zaletą materaca kieszeniowego jest elastyczność, sprężystość i komfort. To odpowiedni wybór dla osób śpiących we dwoje oraz dobre rozwiązanie dla par z dużą różnicą wagi. Wadą jest nie tylko wysoka cena, ale i nieodpowiednie podparcie ciała przez sprężyny powodujące uciski. Kolejnym minusem są puste przestrzenie pomiędzy sprężynami, które stwarzają warunki sprzyjające rozwojowi roztoczy, pleśni i grzybów.
Materac rodzaje piankowe
Materac piankowy lateksowy
Przedstawiając materace, rodzaje materiałów oraz właściwości łóżek, nie sposób nie wspomnieć o materacach lateksowych. Ten typ charakteryzuje się najlepszą sprężystością i elastycznością spośród wszystkich typów materacy. Idealnie dopasowuje się do kształtów ciała i doskonale je podpiera. Z tego względu polecany jest w szczególności osobom z problemami z poruszaniem się i skoliozą. Ten rodzaj materaca piankowego zwykle jest mieszanką naturalnego lateksu (mleczka kauczukowego) i syntetycznej pianki lateksopodobnej. Im więcej naturalnego składnika, tym materac jest lepszy gatunkowo.
Materac lateksowy jest porowaty, dzięki czemu powietrze swobodnie przepływa przez łóżko. Taka budowa materaca sprawia, że człowiek śpiący na łóżku nie odczuwa nadmiernego gorąca i mniej się poci. Ponadto obecność lateksu w piance ma działanie antygrzybiczne i antybakteryjne, więc jest to higieniczne i bezpieczne rozwiązanie. Tę zaletę docenią w szczególności osoby z alergią (zobacz: materac dla alergika) na roztocza kurzu domowego, ponieważ te mikroorganizmy patogenne nie występują w materacach piankowych lateksowych. Dodatkową zaletą materaca jest możliwość wykorzystania go w łóżkach z ruchomym stelażem. Jedyną wadą materaca piankowego wzbogaconego lateksem jest wyższa cena w porównaniu z materacem sprężynowym.
Materac z pianki wysokoelastycznej
Wysokoelastyczna pianka poliuretanowa to doskonały materiał na materac. Charakteryzuje się bardzo dużą sprężystością, która jest porównywalna z materacami lateksowymi. Jej wyjątkowa elastyczność i wentylacja poprawia komfort wypoczynku i wpływa rozluźniająco na mięśnie. Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, nie powodując ucisków, dzięki czemu zapobiega problemom z poruszaniem się.
Ten typ materaca piankowego ma wiele zalet. Gwarantuje odpowiednie podparcie ciała, jest bardzo wygodny i przyjemny w dotyku. Jest przewiewny i nie wchłania potu, dzięki czemu zapewnia uczucie świeżości. Warunki panujące w materacu z pianki wysokoelastycznej są nieodpowiednie dla roztoczy, więc możesz spać spokojnie. Ze względu na wysoką sprężystość ten typ materaca jest używany do łóżek z ruchomym stelażem. Wadą materaca wysokoelatycznego jest jego cena.
Materac z pianki termoplastycznej
Pianki termoplastyczne, zwane także piankami VISCO reagują na ciepło, zmieniając swój kształt i zwiększając elastyczność. To szczególny rodzaj pianki, który zapamiętuje kształt, jaki na niej został odciśnięty. Wiele osób do nazewnictwa pianek termoplastycznych używa skrótu myślowego i nazywa je piankami memory właśnie dzięki tej cesze.
Największymi zaletami materaca wykonanego z pianki VISCO jest niewątpliwie niesamowite uczucie wypełnienia wszystkich wolnych przestrzeni pomiędzy płaszczyzną materaca a ciałem, a ponadto doskonałe podparcie kręgosłupa oraz odprężenie mięśni. Podobnie jak wyżej przedstawione rodzaje materac jest odpowiedni do używania na ruchomych stelażach. Cena materaca z pianki memory jest wysoka, ale mimo to wiele osób decyduje się na zakup materaca, który daje poczucie komfortu i relaksu jak żaden inny.
Opisane rodzaje materacy, ich wady i zalety to niezbędne informacje, jakie należy przyswoić przed zakupem odpowiedniego łóżka. Niestety to nie wszystko, o czym powinieneś wiedzieć, dlatego w kolejnych artykułach przedstawimy nowe wiadomości po to, abyś mógł znaleźć wszystko o materacach w jednym miejscu – na naszej stronie – w przyjaznej formie.